Finska Cupen har gått in i tredje omgången och nu är det dags för Ff Jaro att träda in i cupspelet. Motståndare i omgången är Vasa IFK. Matchen spelas på Vasa IFK:s hemmaarena Kamratvallen kl 19.00 tisdagen 15.4.2025.
Vasa IFK degraderades förra säsongen från Ettan till Tvåan. Laget, som tränas av Max Peltonen, förväntas denna säsong kämpa om ett avancemang till Ettan tillsammans med bl.a JBK och GBK.
Cupmatchen kommer på så vis lägligt för FF Jaro att laget nu får nytta av sin relativt breda trupp. Tränaren Niklas Vidjeskog meddelade redan efter matchen mot Ilves på lördagen att truppen mot Vasa IFK kommer att se helt annorlunda ut.
– Vi kommer att rotera ganska kraftigt. De spelare som fick många minuter i Tammerfors, behöver återhämta sig och vi har många spelare som förtjänar att få speltid, konstaterar Vidjeskog.
Matchen kommer att vara ett skyltfönster för de spelare som inte spelat så mycket.
Niklas Vidjeskog
Cupen tjänar ett bra syfte. Vi går inte ut med målsättningen att vinna cupen men en bred trupp och många tävlingsmatcher är en bra kombination och ett fint komplement till seriespelet.
– Självklart är det ändå seger som gäller och en resa till Vasa ställer inte så stora påfrestningar på laget, konstaterar Vidjeskog
Matchen streamas på Ruutu+.
Vasa IFK-FF Jaro
Var: Kamratvallen, Kurtensgatan 23, Vasa
När: tis 15.04.2025 kl 19.00
Stream: Ruutu+